«Πρόκειται για ένα έργο που συνδέεται με τη λειτουργία της Γ.Ε. Αγρινίου, αλλά και με τον ισχυρό συμβολισμό του διαθέτη. Είναι ένα κτίριο, που πέρα από την αρχιτεκτονική του αξία σημαίνει πολλά για την ίδια την πόλη, τη λειτουργία της, την καθημερινότητά της. Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που σήμερα κάνουμε τη δέσμευσή μας πράξη για την υλοποίηση αυτού του σημαντικού έργου, το οποίο, όχι μόνο θα δώσει μία άλλη όψη, αλλά και θα βοηθήσει ουσιαστικά στην εξοικονόμηση πόρων», δήλωσε κατά την υπογραφή της σύμβασης ο Περιφερειάρχης.
Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος της Γ.Ε.Α. ευχαρίστησε την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και προσωπικά τον Περιφερειάρχη, καθώς όπως τόνισε, αναγνώρισε από την πρώτη στιγμή την αναγκαιότητα των παρεμβάσεων, φρόντισε να εξασφαλιστεί χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων και συνέβαλε στο να προωθηθούν οι απαραίτητες ενέργειες για να μπει το έργο σε φάση υλοποίησης.
Δήλωση του Προέδρου ΓΕΑ Ανδρέα Μπρέσιακα, στο σύνδεσμο: youtu.be/PkT-QMZPtgc.