Ο κ. Σακελλαρόπουλος με αφορμή τη νέα ένταξη, μεταξύ άλλων τόνισε: «Με την άμεση ανταπόκριση των υπηρεσιών Αγροτικής οικονομίας, έδρας και περιφερειακών, ολοκληρώσαμε στο συντομότερο δυνατό χρόνο όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες και είμαστε σε ανοιχτή γραμμή με το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης για τη καταβολή της 1ης δόσης στους νέους αγρότες. Με τη διασύνδεση τω αποτελεσμάτων στο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου θα κινηθούμε άμεσα για την αποστολή των σχετικών αιτημάτων πληρωμής. Οι νέοι αγρότες είναι στη κορυφή του ενδιαφέροντος μας ως το παρόν και μέλλον της υπαίθρου μας και όλες μας οι ενέργειες εστιάζουν στην στήριξή τους με το ταχύτερο και αποδοτικότερο τρόπο.»