Στην πρωτοβουλία της Περιφέρειας για την Ίδρυση Ερευνητικού Κέντρου με Εθνική εμβέλεια στην Δυτική Ελλάδα, στην λειτουργία Hub καινοτομίας στην Πάτρα αλλά και στην προώθηση ενός σύγχρονου προγράμματος αγροτικής εκπαίδευσης στην ΠΔΕ, εστίασε ο Αντιπεριφερειάρχης Επιχειρηματικότητας, Έρευνας και Καινοτομίας,Φωκίων Ζαΐμης, κατά τον χαιρετισμό του στη ημερίδα με θέμα «Σύγχρονες τάσεις στην επιστήμη των τροφίμων και τη διατροφή του ανθρώπου».
Την ημερίδα διοργάνωσε το Περιφερειακό Συμβούλιο Έρευνας και Καινοτομίας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Ελληνικών Βιομηχανιών τροφίμων και την Ελληνική Τεχνολογική Πλατφόρμα «Food for life», στο Συνεδριακό Κέντρο του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου στην Πάτρα.