Επίσης απελευθερώθηκαν ακμαία του ωφέλιμου εντόμου Encarsia smithi απευθείας πάνω σε φύλλωμα προσβεβλημένων δέντρων. Ο πληθυσμός αυτός είναι περιορισμένος μέσα σε διχτυωτό κλωβό, με σκοπό τον πολλαπλασιασμό του και την άμεση εγκατάσταση του σε φυτικούς βλαστούς της περιοχής.
Η απελευθέρωση των ωφέλιμων εντόμων πραγματοποιήθηκε από τον Δρ. Μυλωνά Παναγιώτη, Γεωπόνο-Εντομολόγο, Διευθυντή Ερευνών του Εργαστηρίου Βιολογικής Καταπολέμησης και Αναπληρωτή Γενικό Διευθυντή του Μπενάκειου Φυτοπαθολογικού Ινστιτούτου, την υποψήφια διδάκτωρ Μαρία-Βασιλική Γιακουμάκη και τον Χρήστο Τασόπουλο Φυτοϋγειονομικό Ελεγκτή της ΔΑΟ Αιτ/νίας.
Σημειώνεται ότι το πρόγραμμα βιολογικής καταπολέμησης είναι σε πειραματικό στάδιο και σκοπός του προγράμματος είναι η εγκατάσταση του ωφέλιμου εντόμου στην περιοχή για την επίτευξη βιολογικής ισορροπίας, καθώς και βιώσιμης και μακροχρόνιας λύσης του προβλήματος.